Dzisiejszy wpis będzie poświęcony testowaniu pamięci operacyjnej za pomocą programu MemTest86+. Memtest86+ został stworzony do tzw. „stres-testu” – jego zadaniem jest sprawdzenie stabilności podczas maksymalnego obciążenia pamięci operacyjnej RAM (Random Access Memory). Testy Memtesta86+ są wystarczająco dokładne, aby wykryć (niewykrywalne przez inne programy) problemy ze sprzętem, który wydaje się być sprawny.
HirensBoot udostępnia program MemTest wraz z innymi dostępnymi z nim programami diagnostycznymi, służącymi naprawie komputera które możemy wykorzystać w warunkach domowych zupełnie za darmo. Program MemTest86+ można pobrać jako pojedynczy program ze stron dostępnych w Internecie. W pierwszej kolejności polecam szukać programów na stronach producentów. MemTest możemy uruchomić nawet jeśli nie mamy wgranego systemu operacyjnego. Program można pobrać TUTAJ
Samo przeprowadzenie testu nie wymaga od użytkownika zbyt dużej wiedzy na ten temat. Posiadając bootowalny nośnik (płytę DVD, CD, pendrive) uruchamiamy komputer w taki sposób, aby ten w pierwszej kolejności wczytał programy znajdujące się na tym nośniku. Bądź uruchamiamy pobrany program w systemie operacyjnym.
Interfejs uruchomionego programu wygląda następująco:
Poniżej opiszemy najważniejsze elementy programu.
W lewym górnym rogu ekranu wyświetlają się informację na temat zainstalowanego procesora, ilości pamięci Cache, którą posiada nasz komputer oraz taktowania.
Następnie możemy odczytać wielkość pamięci RAM zainstalowanej na naszym komputerze.
Taktowanie 725 MHz oraz opóźnienia to kolejne parametry jakie jesteśmy w stanie odczytać, oraz tryb pracy pamięci przykładowo Dual Channel.
Analizując kolejną część interfejsu znajdującą się w prawym górnym rogu, widzimy pasek postępu. W momencie kiedy górny pasek dojdzie do 100%
otrzymamy informację o tym, że jeden cykl testowania został zakończony:
Warto dokonać kilku cykli sprawdzania pamięci, przede wszystkim da nam to większą dokładność jeśli chodzi o sprawdzanie naszej pamięci. Jeżeli program wykryje jakieś błędy zostaniemy o tym poinformowani przez program poprzez wyświetlenie błędów na czerwonym polu. O ilości błędów dowiemy się z kolumny „Errors” jeśli będą dwa to wyświetli się cyfra 2 itd.
Jeżeli program wykryje błędy to możemy zaniechać dalszego sprawdzania, gdyż jest to jasna informacja, że z pamięcią zainstalowaną na naszym komputerze coś jest nie tak.
Aby przerwać działanie programu wciskamy przycisk „Esc” na klawiaturze.
Jeżeli posiadamy kilka kości pamięci, powinniśmy je sprawdzać osobno, w razie błędów będziemy wiedzieli, który z modułów jest uszkodzony.
Podobał Ci się artykuł oceń go:
Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.
The post MemTest86+ opis programu – testowanie pamięci appeared first on Materiały dydaktyczne, Korepetycje Nowy Sącz.